Ev ilaçlama

Ev İlaçlama İstanbul

Ev ilaçlama, pest control firmaları tarafından en sık yapılan uygulamaların başlarında yer alır. Evde böcek sorunu, Hem sağlık hem maddiyat için büyük tehlike oluşturur Bu nedenle Ev ilaçlama, profesyonel şirketler aracılığı ile yapılması gereken bir işlem olduğu gibi; basit ilaç ya da ilaçlamalara evlerde kesinlikle başvurulmamalıdır.

Genelde aile fertleri bu gibi haşerelerden korunmak için bilmeden böcek ilacı denilen genellikle içerisinde kimyasal barındıran ilaçları kullanmaya çalışırlar. Bu böcek ilaçları evlerimizde kanserojen etki yarattığı gibi evlerimizde tortu bırakarak uzun süreli hastalıklara da yol açmaktadır. Bireysel ilaçlamalarda kullanılan aparatlar yetersiz kaldığı için mutlaka böcek, haşere ve kemirgen gibi problemlerinizde profesyonel bir ilaçlama firması ile çalışmalısınız.

Birincil derecede yaşam alanları olan evlerin temiz olması; haşere ve kemirgenlerden uzak tutulması ve hijyen içermesi, sağlık açısından son derece önemlidir. Ne var ki, hem sıcak hem de yiyecek bulunan bir alan olan evler, haşereler için ideal yaşam alanlarıdır. Bu nedenle, başta hamam böceği, karınca, gümüşçün gibi giderlerde yaşayan canlılar diğer baştada; kan emerek beslenen pire, tahtakurusu gibi haşereler, evlerde çok sık görülmektedir. Bu doğrultuda ev ilaçlama işlemleri haşere ve kemirgenlerden kurtulmak için çok sık yapıldığı gibi, bu canlılara karşı önlem almak amacıyla da yapılabilmektedir.

Ev ilaçlama Nasıl Yapılır

Ev ilaçlama, sıvı haşere ilaçları ile ya da sıvı olmayan içerikteki ilaçlar kullanılarak farklı yöntemler ile yapılabilir. Kapalı alanlarda kokusuz ilaçlar ile ilaçlama yapılır bu nedenle ortamı terk etmek, kapalı tutmak veya havalandırmaya gerek yoktur. Pire, tahtakurusu, bit ve kene gibi parazitler ile mücadele için sıvı ilaçlama yapılması gerekirken; hamam böceği, fare gibi zararlılar, katı ya da jel ilaçlar ile de yok edilebilir. Bu doğrultuda, ev ilaçlama uygulamalarında kullanılacak ilaçlama tekniği, ortamdaki zararlı canlıya ve evin şartlarına bağlı olarak değişebilir.

Sıvı ilaçlama tekniğinin yanı sıra, jel böcek ilaçları kullanılarak da evdeki haşerelere karşı çözüm sağlanabilir. Ancak jel böcek ilacı, yalnızca hamam böceği ( kalorifer böceği ) ve karıncalar üzerinde etkili olduğundan, diğer haşere türleri için etki göstermeyeceği unutulmamalıdır. Daha detaylı bilgi için lütfen Bizi arayın.

İkinci ilaçlamanın önemi

Genel olarak haşerelerin yumurtlama dönemi ortalama olarak 14 ile 21 günde birdir. Haşereler ilaçlama yapıldıktan sonra , öleceklerini anlayınca yumurtalarını hemen doğaya bırakma ihtiyacı duyarlar ve yumurtlarlar

Bu yumurtalar bırakıldıktan 14,21 gün sonra yavru olarak çıkarlar ve yumurtadan çıkan haşereler , ergin hale geçmeden ve yavrulama kabiliyeti kazanmadan ilk ilaçlamadan 2 hafta sonra ilaçlanması gerekir.

Her ne kadar ilaçların kalıcı özellikleri olsa da, ilacın yumurtanın içindeki haşereye etkisi olmaz . Ancak haşereler yumurtadan çıktıktan sonra ilaçla teması olduğu sürece ölürler. Bunu içinde ilaçlama yapıldıktan 2 hafta sonra güçlü bir ilaçlamanın yapılması çok önemlidir. Bilindiği üzere haşereler çok çabuk üreyen canlılardır . Bir hamam böceğinin ömrü ortalama 1-2 yıl civarındadır ve bir hamamböceği ortalama tekbir seferde 20-40 arası yumurta bırakabilir. Bir hamam böceği ortalama senede 10 defa yumurtladığı göz önüne alınırsa, yapılan bilimsel araştırmalara göre bir çift hamam böceğinden senede 35.000 hamamböceği üreyebilir.

Bu yüzden periyodik ilaçlamanın önemi çok fazladır. Ortamda haşereler olmasa da ilaçlama hizmetinin koruyucu ve kontrol amaçlı olarak ve haşerelerin ortama bulaşmaması için devamlı yapılması gerekir. Bunun için yapılmayacak bir ilaçlamada ortama girecek bir haşerenin zincirleme çoğalma etkisi ile birçok yavrusunun olabileceği bilinmektedir. Bu yüzden periyodik ilaçlamanın önemi bir kat daha artmaktadır.